Mahkeme yıllardır İsrail’in 2014’ten beri işlediği savaş suçları iddialarını inceliyor. Soruşturma, her iki tarafın da siviller de dahil olmak üzere 2.000’den fazla Filistinli’nin ölümüne neden olan bir savaştan bir ay önce başladı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, “Filistin’deki durumda” bölgesel yargı yetkisinin 1967 Altı Gün Savaşı’ndan bu yana İsrail’in elinde tuttuğu bölgeleri, yani Gazze ve Doğu Kudüs dahil Batı Şeria’yı kapsadığına çoğunlukla karar verdiğini söyledi. Mahkemenin açıklaması soruşturmanın yolunu açıyor. Ancak ICC, uluslararası toplumu bağlayacak devlet meselelerini belirlemenin “anayasal açıdan yetkili” olmadığını kaydetti.

"By ruling on the territorial scope of its jurisdiction, the Chamber is neither adjudicating a border dispute under international law nor prejudging the question of any future borders. The Chamber's ruling is for the sole purpose of defining the Court's territorial jurisdiction", the ICC said in a statement.

ICC savcısı, İsrail ve Hamas tarafından savaş suçlarının “Batı Şeria’da işlendiğine veya işlendiğine” inanmak için “makul bir dayanak” olduğunu ve soruşturma talep ettiğini söyledi.[T]Bir soruşturmanın adaletin çıkarlarına hizmet etmeyeceğine inanmak için somut nedenler yok “, diye okuyor UCM tarafından yapılan açıklamada.

İsrail-Filistin çatışması onlarca yıldır devam ediyor. 1947’de Birleşmiş Milletler, Arapların ve Yahudilerin yaşadığı Zorunlu Filistin’i iki ayrı devlete bölme planını onayladığında başladı. Plan Yahudi liderler tarafından kabul edildi, ancak Arap tarafı tarafından reddedildi. 1948’de İsrail’in devlet olarak kurulmasının ardından, bazı Arap ülkeleri müdahale etmeye karar verdi ve ülkeye savaş ilan etti. Ardından gelen çatışmada İsrail, Filistinlilere ait toprakların çoğunu ele geçirdi. Çatışma ayrıca yüz binlerce Filistinlinin evlerinden zorla çıkarılmasına neden oldu.

1967’de, bir dizi Arap ülkesi, İsrail’e karşı, kendileri için başarısızlıkla sonuçlanan başka bir savaş yaptı ve Tel Aviv, Ürdün’den Batı Şeria ve Mısır’dan Gazze Şeridi üzerinde askeri kontrolü ele geçirdi. Uluslararası toplum, çatışmayı çözmek için çok sayıda girişimde bulundu, ancak her iki taraf da kilit konularda uzlaşmaya varamadığı için şimdiye kadar hepsi başarısız oldu.

Filistinliler, başkenti Doğu Kudüs olmak üzere Batı Şeria, Gazze Şeridi topraklarında bağımsız bir devlet kurmak istiyor. Esasen Filistinliler, İsrail’in 1967 Altı Gün Savaşı’ndan sonra kontrol etmeye başladığı toprakları geri almak istiyor. İsrail ise, toprakları Filistinlilere iade etme fikrine karşı çıkıyor ve Kudüs’ün onların tarihi başkentleri olduğunu ve dolayısıyla bölünemeyeceğini iddia ediyor. Uluslararası toplum, çatışmayı çözmek için sayısız girişimde bulundu, ancak şimdiye kadar hepsi başarısız oldu.

Author

20 Comments

1. Rize merkezden ben ahmet. Mrb paylaşım yeminle çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 05-02-2021 21:36:03

2. Gürbüz Reply

Selamlar paylaşım vallaha billaha güzel, tebrikler

3. Tekirdağ merkezden ben memo. selam arkadaşlar web siten cidden ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 05-02-2021 21:46:52

4. Bartın merkezden ben Aylin. Merhabalar sayfanız cidden çok hoşuma gitti, tebrikler 06-02-2021 00:31:48

5. Merhaba herkese siten inan ki güzel, linkedinde paylaştım

6. Yozgat dan kimler var. Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yetki Alanını 1967 Altı Gün Savaşından Bu Yana İsrail Tarafından Kontrol Edilen Bölgeleri Kapsar. . merhaba arkadaşlar paylaşımın cidden ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum , ali – 41

7. Sinop dan kimler var. Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yetki Alanını 1967 Altı Gün Savaşından Bu Yana İsrail Tarafından Kontrol Edilen Bölgeleri Kapsar. . selamun aleyküm paylaşımın gerçekten mükemmel, face de paylaştım , banu – 108

8. Iğdır dan kimler var. Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yetki Alanını 1967 Altı Gün Savaşından Bu Yana İsrail Tarafından Kontrol Edilen Bölgeleri Kapsar. . Selamın aleyküm sayfanız inan ki hayran edici, şukuladım , doruk – 8

9. Bu konu : ” Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yetki Alanını 1967 Altı Gün Savaşından Bu Yana İsrail Tarafından Kontrol Edilen Bölgeleri Kapsar. ” çok güzel. selamun aleyküm sayfa gerçekten hayran bıraktı, twitter da paylaştım , Aylin – 35

10. Selamlar bu web sitesi harbiden hayran edici, teşekkürler

11. Merhaba herkese siten ciddiyim çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

12. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yetki Alanını 1967 Altı Gün Savaşından Bu Yana İsrail Tarafından Kontrol Edilen Bölgeleri Kapsar. ” çok güzel. Slm web sitesi vallaha dikkatimi çekti, facebookta paylaştım , elif yılmaz – 3

13. elif yılmaz Reply

Bu konu : ” Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yetki Alanını 1967 Altı Gün Savaşından Bu Yana İsrail Tarafından Kontrol Edilen Bölgeleri Kapsar. ” çok güzel. selam arkadaşlar web sitesi inan ki ilgi uyandırıcı, şukuladım , elif yılmaz – 81

14. Antalya merkezden ben ali. Mrb siten vallaha iyi, sağolun 25-03-2021 00:35:05

15. Bu konu : ” Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yetki Alanını 1967 Altı Gün Savaşından Bu Yana İsrail Tarafından Kontrol Edilen Bölgeleri Kapsar. ” çok güzel. selamun aleyküm paylaşım ciddiyim çok hoşuma gitti, şukuladım , ahmet – 407

16. Bu konu : ” Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yetki Alanını 1967 Altı Gün Savaşından Bu Yana İsrail Tarafından Kontrol Edilen Bölgeleri Kapsar. ” çok güzel. Mrb web siteniz vallaha çok güzel, teşekkürler , mehmet – 3

17. Giresun merkezden ben Hasan. Mrb paylaşımınız gerçekten mükemmel, twitter da paylaştım 09-04-2021 19:30:48

18. Yozgat merkezden ben hatice. Merhaba herkese sayfa yeminle çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 15-04-2021 16:48:36

19. Bilecik merkezden ben emin. Merhaba paylaşım vallaha billaha çok iyi, saolun 16-04-2021 04:24:42

Write A Comment

Lütfen Paylaşın !

close-link