Kategoriler
Genel

Vegan Aldatma

Beslenme

Veganlar, hayvansal ürünleri sağlıksız hale getirmek için meta-analizler üzerine bireysel çalışmaları önemsemiyorlar ve hakaret ediyorlar:

Hemen hemen sütle ilgili herhangi bir meta-analizi inceleyebilir ve bunun sağlık riskleriyle bir ilişkisi olmadığını, ancak birçok sağlık yararının olduğunu keşfedebilirsiniz. Yine de, veganlar ölüm oranlarında bir artış tespit eden bu meta analizde yapılan bir araştırmaya değineceklerdir.

Süt de "östrojen dolu" değildir. Bütün bir galon günlük oral replasman dozlarından 1000 kat daha az olan 0,00057 mg östrojen içerir.

Vejeteryanlar ayrıca tüm etlerin kansere neden olduğunu söylüyorlar, ancak DSÖ'nün (her zaman bahsettikleri kanser ajansı) kümes hayvanları ve balıklar hakkında veri olmadığını, kırmızı et konusunda sınırlı (nedensel olmayan) kanıt olmadığını ve yemek yemeyi bırakmadığınızı söylüyor Çünkü sağlık yararları var.

Şeytanlaştırılmasına rağmen, diyet kolesterolü kalp hastalığı ile ilişkilendirdiği asla kanıtlanmadı.

Ve hiçbiri et yemiyor.

Veganlar, tüm sağlık kuruluşlarının kendilerini desteklediğini iddia etmek için yalan söyler ve çevirir:

Açıkça size veganizmden uzak durmanızı söyleyen çok şey var.

Onları destekleyenler, her zaman "iyi planlanmış" bir diyetin ihtiraslarıyla gelir, ancak çoğu insan diyetlerini planlamaz.

Veganlık, çok çeşitli bir diyet yemenin tavsiyelerine meydan okur; çünkü yiyecekleri kısıtlamak tek özelliktir.

Size et yemeyi bırakmanızı söyleyen hiçbir sağlık kuruluşu yok, özellikle de balık değil.

Birçok "sağlık kuruluşu" özel sponsorlar tarafından finanse edilir ve gündemlerini takip eder. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, Yedinci Gün Adventistleri tarafından kuruldu ve tam da güçlü bir vegan bir duruş sergiliyor.

Veganlık, ortalama bir insan için kolay ve sürdürülebilir değildir. Eski organlar sayı dışı organları 5: 1. İşte istifa için ortak nedenlerle bir çalışma. TLDR:% 23'ünde sağlık kaygıları,% 37'sinde istek,% 63'unda sosyal konular,% 58'inde ideolojik anlaşmazlık,% 43'ünde 'saf' kalmakta zorluk vardı. Veganlığı, sağlıkla ilgili endişeli veganlardan daha fazla insan bırakmıştır.

Veganlık kötü çalışılmakta ve herkes için sağlıklı olduğu kanıtlandığını iddia etmek yanlış anlaşılmaktadır. Beslenme bilimi karmaşıktır ve veganlar üzerine yapılan çalışmaların çoğunda, kafa karıştırıcı ve kendisinin rapor ettiği birçok kafa karıştırıcı faktör ile birlikte verilere dayanmaktadır:

Eski organlar dikkate alınmaz. Sağlığı olan insanlar vegan kalmaz.

Yaygın bir yalan vegan diyetinin "klinik olarak kalp hastalıklarını geri döndürdüğü kanıtlanmıştır" dır. Söz konusu çalışma, aerobik egzersiz, stres yönetimi, sigarayı bırakma, kalori kısıtlaması (kilo kaybı) ve şekerden kaçınma gibi birçok müdahaleyi içermektedir. Ve diyet bile vegan değildi, ama vejeteryan.

Vejeteryanlar pratikte 60 yaşın üzerindeki insanlarda bulunmaz – en yüksek ölüm riski olan demografik.

Çoğu veganlar zengindir, genç kadınlar. Mortalite riski düşük bir demografik.

Herhangi bir diyet başlangıçta Standart Amerikan diyetiyle karşılaştırıldığında iyidir. Bu sadece Vegan değil aynı zamanda Paleo, Ketojenik, Etçil, vs.

Sadık Yedinci Gün Adventistleri hayvansal gıdalardan kaçınır, ancak aynı zamanda sigara içmez veya alkol kullanmaz.

Veganlar diyetlerini aldatıyorlar.

Bu, eksik olduğunuz yiyecekleri canlandırmak ve bunlara zarar vermek ve ardından onları yemeyi hatırlayamamak yaygın bir şeydir – veganların yeme bozuklukları ve zihinsel hastalıkları daha da belirgin hale getirme olasılığı daha yüksektir.

Veganlık ile ilgili 80'den fazla çalışma ve sağlık riskleri ve eksiklikleri makalelerinin listesi.

Et yemenin sağlık yararları olan bir başka liste.

Tarihsel olarak, insanlar zorunlu omnivorlardır. Hayvansal gıdalar olmadan hayatta kalabilen bir kültür hiç olmadı. İnsanlar da yaklaşık 2 milyon yıldır yemek pişirmektedir. Synthethic Vitamin B12, yalnızca 1940'lardan beri var.

İdeal bir vegan diyet hiçbir zaman ideal bir omnivor diyetten daha sağlıklı olamaz çünkü omnivor diyet her zaman tam olarak aynı görünebilir – ancak diğer faydalı yiyecekleri de dahil etme şansına sahiptir. En fazla eşit olabilir.

Veganlık kendi başına bir yeme bozukluğu tanısı koyman için yeterli. (ARFID)

ahlâk

Vejeteryanlar, yılan yağı satma ve ürünlerini ilaçlarla doldurma konusunda itibar sahibi bir endüstriye destek veriyor ve güveniyorlar. B vitamini takviyeleri geçmişte anabolik steroidler ile lekelendi.

Veganlık sizi hayvancılıkta güvensiz yapmaz. Çoğu mahsul (örneğin badem) ekili bal arılarına dayanır. Doğal tozlayıcılar tozlaşmada daha iyi olsalar da, modern tarımı destekleyecek kadar çok sayıda var olamazlar / olamazlar.

Haşere kontrolü birçok acı veren hayvan ölümünden sorumludur. Ekin tarımının kalori başına hayvancılıktan daha az acı çekmesine / ölmesine neden olduğu kanıtlanmamıştır. 1-2 inek, bir insanı bir yıl boyunca besleyebilir. Kalorik bir dönüşüm oranı olsa da, hayvanlar insanlardan çok daha az düzenlenmiş yiyecekleri yerler ve daha fazla protein üretirler. Büyük oyun (örneğin Elk) avcılığı, beslenmeyle ilgili en az hayvan ölümüne neden olan ve türlerini koruyan şeydir. Yani hayvanları gerçekten önemsiyorsanız, onları öldürmekte hiçbir çelişki yoktur.

İyi işlenmiş (yoğun olmayan) çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlardan daha iyi yaşar ve bazen daha uzun yaşar. Yiyecek, barınak, avcılardan korunma, düşük stres ve hızlı ölüm alırlar. Yiyecek için hayvan tutmak bir sömürü ise, o zaman rahatlık için evcil hayvan sahibi olmaktır.

Cinsel baskı (veganların "tecavüz" dediği şey) aslında hayvanlar arasında normal bir şeydir ve sadece insanlar arasında tartışmalıdır. İnekler yapay olarak döllenmeyi bile umursamıyor, hatta 3.000 lbs boğa tarafından dövülmekten daha rahat. Bu yüzden yapılmasının bir nedeni.

çevre

Sığırların B12 ile desteklenmesi yaygın bir işlem değildir. Ruminantların bağırsak bakterileri B12 üretir ve bunun için tek ihtiyaçları olan kobalttır. B12 sadece toprakta bulunur çünkü inekler orada kaka yapar, bu da onları çalışan bir ekosistemin gerekli bir parçası yapar. "B12 takviyelerinin% 90'ı hayvancılığa gidiyor" – figür, veganların papağan tutmaya devam ettiği gerçeği kaynaksız bir yalan. Ve bu mantıklı bile değil, çünkü ineklere doğrudan B12 yerine kobalt eklenebilir (kobalttan yapılır).

Hayvancılık önemli bir sera faktörü değildir. Sera gazı ile ilgili herhangi bir çizelgeye bakın ve toplam tarımın genellikle% 10-15 civarında olduğunu göreceksiniz. Hayvancılık bunun yaklaşık yarısı kadardır.

Veganlık da toprakların en iyi kullanımı değildir. Mevcut uygulamalarımızdan çok daha iyi olmasına rağmen, en verimli senaryolar vejetaryen ve omnivordur olarak modellenmiştir.

Su kullanımı yine bir vegan yalan örneğidir. Su ayak izi yeşile (çökelme kaynaklı) ve maviye (yüzeyden kaynaklı) ayrılmıştır. Su kıtlığı mavi su kullanımına bağlıdır. Mahsul ürünler genellikle daha az toplam bir alana sahiptir, ancak daha çok mavi suya bağımlıdırlar. Hayvancılık ağırlıklı olarak yeşil suya ihtiyaç duyar ve hiç mavi su olmadan muhafaza edilebilir. Bunun üzerine, veganlar genellikle gıdalar arasında dürüst olmayan bir karşılaştırma yapar; 1kg sığır eti (2600 kcal, 260g protein, en yüksek su kullanımına sahip et) – 1kg domates (180 kcal, 9g protein, en düşük su kullanımına sahip mahsul).

Bir vegan yaşam tarzı (hayvansal ürünlerden kaçınarak) vegan felsefesini izlemenin etkin bir yolu bile değildir (hayvanların acı çekmesini ve çevresel etkileri düşürür). Daha iyi bir şekilde kullanılabilecek bir zaman, araştırma ve para yatırımıdır ve o zaman bile hedefine doğru çalışacağı garanti edilmez, çünkü sonuçta saflığa değer verir. Agresif, mutlakiyetçi zihniyet, veganlığı sürdürülemez ve verimsiz kılan şeydir – çünkü Mükemmel, iyinin düşmanıdır. Veganizm, takipçilerinin yerel, mevsimsel, etik kaynaklı, küçük çiftliklerden satın alma veya rejeneratif tarımı destekleme gibi aslında üretken yaklaşımları kaybetmelerini sağlar. İnanç temelli bir sistemi nesnel olarak yararlı yöntemlere göre önceliklendirmek, sizi ikiyüzlü ve israflarınızla savurgan yapar.

Organlar tarafından kullanılan yaygın mantıksal yanlışlar.

Gerçek bir Scotsman yok: "Hiçbir gerçek vegan, kaju, avokado, badem, sahte et yemez, monokültürü destekler, araba kullanır, bir iPhone'a sahip veya bir kedinin sahibi …"

Kesin yanlışlık: "… mümkün olduğu kadar uygulanabilir."

Özel yalvarma: "Pestisitlerin onları 3 gün boyunca yavaşça öldürmesi dışında, tahıl yiyerek ahlaki açıdan üstün hissedebilmemiz dışında, hayvanlara yiyecek için zarar vermek asla etik değildir."

Nirvana yanıltması: "Çiftlik koşullarını iyileştirmemize gerek yok çünkü herkes bunun için vegan olabilir."

Nirvana haksızlığı: "Vejeteryanlar işe yaramaz. Vegan olun."

İspat külfetleri: "Veganizmin sizi hasta etmeyeceğini ispatlayamayız, ama bunun tam tersini ispatlayamazsınız.

Ahlaki yanlışlık: "Et yemek hayvanları ve çevreyi zedelemektedir, bu nedenle buna ihtiyacımız yok."

Yüklenen soru: "Gerekmediğinde neden et yiyorsun?"

Yanlış benzetme: "Köpekler aynı zamanda hayvandır, köpeğini de yemezsin."

Saman adam: "Yani tecavüz haklı diyor çünkü tecavüz haklı mı?"

Yanlış ikilem: "Fabrika çiftçiliği hayvan çiftçiliğinden daha kötü, bu yüzden tüm hayvan çiftçiliğini durdurmalıyız."

Yanlış ikilem: "Sadece hayvan üretmek, sadece mahsul üretmekten daha az sürdürülebilir, bu yüzden sadece mahsul üretmeliyiz."

Otoriteye hitap: "Vegan diyetler herkes için sağlıklı çünkü (X sağlık kuruluşu) öyle diyor."

Korelasyon / Nedensellik: "Kırmızı et tüketimi kansere eşittir. Bu yüzden etin kansere neden olduğu kanıtlanmıştır."

Anekdot kanıtı: "200 yıldır veganım ve hiçbir zaman ek almadım."

Tu quoque: "Evet, çünkü hiçbir omni bebeği yetersiz beslenmeden ölmedi." (Haftalık vegan bebek istismarı haberi karşısında)

Texas keskin nişancı yanıltıcılığı ve Önyargıya itiraz: "İşte size (X hayvansal ürün) sizin için kötü olduğunu kanıtlayan, şifreli bir çalışma. Bu, meta analizleriyle çelişen herkesin hayvancılık endüstrisi tarafından finanse edilmesini sağladığından ötürü onları görmezden gelelim."

Yenilikçiliğe hitap: "Bizim hevesimiz bilim ile güncel. Sizler bir kayanın altında yaşıyorsunuz. Veganizm gelecek."

Yanlış eşdeğerlik: "Tüm besin maddelerini takviyelerden alabilirsiniz. Bütün besin maddelerini almak, sağlıklı bir diyet yapmakla aynı şeydir."

Duyguya hitap: İnsanlara özgü kelimelerin (tecavüz, cinayet, kölelik,…) hayvanlar bağlamında kullanılması.

Örnekle kanıtı: "Bilişsel uyumsuzluğunuz var çünkü veganlar öldürmenin umursaya aykırı olduğunu düşünüyor ve bu nedenle siz de dahil herkes bunu düşünüyor."

Kompozisyonun yanlışlığı: "Veganizm, hayvanların çektiği acıyı azaltmayı amaçlar. Hayvanların çektiği acıyı azaltmak iyidir. Bu nedenle veganizm bir bütün olarak iyidir."

Veganların hiçbir şekilde elde edemedikleri veya çoğu zaman takviye olmadan bulunamadıkları besinlerin listesi. Bazıları vücut tarafından sentezlenir, ancak optimal sağlık için yeterli değildir. (örneğin, güç ve zihinsel sağlık için kreatin)

B12 vitamini

B6 Vitamini (Piridoksal, Piridoksamin)

Retinol (ayrıca A Vitamini)

Niasin (biyo kullanılabilirliği)

D vitamini

D3 Vitamini

F vitamini

K2 Vitamini

kreatin

Karnitin

Karnozin

boğa

Demir (Heme-demir)

CoQ10

CLA

Kolesterol

Omega-3 (EPA / DHA)

Çinko (biyo kullanılabilirliği)

İyot

Kalsiyum

Selenyum

I made an evidence-based anti-vegan copypasta. Is there anything important missing? from AntiVegan

“Vegan Aldatma” için 48 yanıt

Tunceli merkezden ben ali. selam arkadaşlar siten inan ki mükemmel, linkedinde paylaştım 07-12-2019 01:02:03

Karaman merkezden ben ahmet. merhaba arkadaşlar web siten gerçekten dikkatimi çekti, tebrikler 19-12-2019 05:29:07

Sinop merkezden ben ahmet. merhaba arkadaşlar web sitesi cidden hayran edici, linkedinde paylaştım 28-12-2019 22:30:39

selam arkadaşlar sayfanız inanki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

Ankara merkezden ben elif yılmaz. Merhaba bu web sitesi inanılmaz dikkatimi çekti, face de paylaştım 22-01-2020 21:20:51

Ardahan merkezden ben Gürbüz. selamun aleyküm paylaşım inanki çok güzel, saolun 25-01-2020 19:57:08

Mersin merkezden ben Aylin. Merhaba web siteniz vallaha billaha iyi, şukuladım 29-01-2020 15:28:46

Kocaeli merkezden ben mehmet. Selam paylaşımın valla hayran edici, facebookta paylaştım 08-02-2020 17:30:15

Nevşehir merkezden ben doruk. Selamın aleyküm paylaşımın inan ki iyi, face de paylaştım 14-02-2020 20:36:26

Gümüşhane merkezden ben ahmet. Mrb web sitesi inan ki hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 16-02-2020 19:03:16

Düzce merkezden ben Gürbüz. Merhabalar sayfanız vallaha billaha çok güzel, linkedinde paylaştım 25-02-2020 13:51:15

Batman merkezden ben ziya. selam arkadaşlar paylaşımın inan ki çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 28-02-2020 23:59:16

Uşak merkezden ben ahmet. Merhaba siten vallaha ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 29-02-2020 08:46:36

Burdur merkezden ben Gürbüz. Selam herkese web sitesi yeminle çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 04-03-2020 12:21:37

Mardin merkezden ben Aylin. Selam herkese web siten cidden hayran edici, linkedinde paylaştım 04-03-2020 16:20:47

Manisa merkezden ben ali. Merhaba siten harbiden dikkat çekici, tebrikler 07-03-2020 16:44:38

Bartın merkezden ben elif yılmaz. Merhabalar paylaşım ciddiyim çok iyi, sağolun 08-03-2020 22:36:14

Eskişehir merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm web siten inanılmaz dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 10-03-2020 16:40:23

Adıyaman merkezden ben ali. merhaba arkadaşlar web siten cidden hayran edici, teraziye tıkladım 11-03-2020 01:34:47

Şırnak merkezden ben banu. Selamın aleyküm web sitesi inan ki çok iyi, facebookta paylaştım 16-03-2020 05:27:20

Afyon merkezden ben Gürbüz. selam arkadaşlar web siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, sağolun 20-03-2020 02:18:46

Samsun merkezden ben gaye. Selam siten inanki hayran edici, linkedinde paylaştım 28-03-2020 07:47:39

Tunceli merkezden ben Aylin. Selamlar web siten valla hayran edici, teraziye tıkladım 30-03-2020 02:39:02

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir