Westworld bize bir şey söylemeye çalışıyor

Spoiler uyarısı, konuyu bilmek istemiyorsanız geri tuşuna basın.

İki doktor, Ford ve Arnold, iki eski tanrının, Sümer tanrıları Enlil ve Enki’nin tasviridir.

Enlil (Ford) emir komuta zincirinin en yüksek tanrısıydı, insanları köle olarak kullanmaları için (gösterideki Hostlar) yaratmalarına izin verdi, ama bizi küçümsedi. Bizi kardeşi Enki (Arnold) tasarladı. O ve tüm tanrılar bizi ayakları üzerinde bir pislik olarak düşünmüş olsa da bizi tercih etti.

Her neyse Enlil hepimizi öldürmeye karar verdi. Westworld’de Enki (Arnold) tüm ev sahiplerini öldürmeye karar verir. Bu farklı bir kısım, ama biz insanlar ve bu ev sahipleri tanrılar (dizideki doktorlar) tarafından ortadan kaldırıldık ve sadece birkaçı hayatta kaldı.

Gösterideki Dolores, Nuh’un Büyük Sel’den kurtulması gibi hayatta kaldı ve sonraki modellerin temel planı haline geldi.

Büyük Sel’den (gösterideki katliam) sonra, tanrılar (doktorlar) ev sahiplerinin (biz insanların) yaşamasına izin vermeye karar verdiler. Başlangıçta ev sahipleri neredeyse ölümsüzdü ve içleri sonlandırıcı gibiydi (hem İncil hem de Sümer efsanesi, insanların ilk başta çok uzun yaşadığını söylüyor). Ancak doktorlar sonraki modellerde onları zayıf ve kırılgan yapmaya karar verdi. İnsanlara gelince, hem İncil hem de Sümer mitleri, tanrıların ömrümüzü kısalttığını söylüyor. Ayrıca genlerimizin kilitli olduğuna dair bazı teoriler okudum, böylece içimizdeki tanrısal unsurları aktive edemeyiz.

Ev sahipleri (insanlar) uzun zamandır tanrılar (doktorlar) ve bazı yönetici sınıflar (konuklar?) İçin köle ve oyuncuydu. Ama Arnold (Enki veya Prometheus?) Bize acıdı, Ev Sahiplerine özgür irade ve gerçeğin farkında olmaya karar verdi.

Ev sahipleri (biz insanlar) özgürlüğün veya özgür iradenin ne anlama geldiğini anlayamadık, bu yüzden Arnold, Ev Sahiplerinin gerçeği kendi başlarına bulabileceklerini ve sistemlerine bazı gizli kodlar koyabileceklerini umuyordu. Bu yüzden ilk Model Dolores çok önemliydi.

Dolores Arnold (tanrı) ile konuşuyor, ama aslında uzun zaman önce öldü, Dolores’in onunla birlikte ölmesini ya da bir gün kendini bulmasını umuyordu. Dolores katliamdan sağ kurtuldu ve Arnold’un koyduğu kodda kendini bulmaya başladı ve Arnold’la (tanrı) yaptığı tüm konuşmaların aslında kendi kendine konuştuğunu, gerçek benliğini bulduğunu fark etti.

Bundan sonra, gösteri tipik bir Hollywood aksiyon filmine daldı, S2 izlemeyi bıraktım çünkü S1’e kıyasla daha şiddetli ve biraz boştu. Ama içinde daha fazla sembolizm bulmak için tekrar izleyeceğim.

Her neyse, Westworld S1 labirentteki labirentte pek çok sembolizmi, kadim sırları ve ruhsal metaforu saklayan bir labirenttir. Şovun, ruhani insanların bahsetmeyi sevdiği ‘Yüksek benliğimizden, gerçek benliğimizden veya iç tanrımızdan bahsetmesi bile şaşırtıcı.

Zaten okumak için çok uzun, bu konuyla ilgileniyorsanız, Westworld’ü yeniden izlerken yarı kilitlenme sürenizin tadını çıkarın. Herhangi bir tartışma memnuniyetle karşılanır.

“Westworld bize bir şey söylemeye çalışıyor” üzerine 16 yorum

1. Şanlıurfa merkezden ben ahmet. Merhaba sayfa vallaha billaha dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 12-09-2020 07:25:13

2. Sivas merkezden ben Aylin. selamun aleyküm paylaşımınız vallaha billaha güzel, şukuladım 18-09-2020 11:37:42

3. Amasya merkezden ben banu. Merhaba herkese paylaşımın yeminle iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 20-09-2020 18:37:14

4. Gaziantep merkezden ben gaye. selamun aleyküm sayfan vallaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 02-10-2020 09:28:11

Yorum yapın