Yerli Amerikalıların Yasal Soykırımı

Amerika Yerlilerinin yaklaşık% 90’ının fiziksel olarak öldürüldüğü hepimize öğretildi. Bununla birlikte, bu çok doğru değil çünkü hala yerli oldukları hakkında hiçbir fikri olmayan birçok Yerli Amerikalı var. Yerli Amerikalıların (özellikle Kuzey Amerikalıların) gerçek soykırımı fiziksel değil, YASAL bir soykırımdı.

Kuzey Amerika’nın milyonlarca Yerli insanı, onları tüm varlıklarından, kültürlerinden ve dillerinden mahrum bırakan, yasal olarak vatansız ve vatansız terimler olarak yeniden sınıflandırıldı. Birçoğunun ırksal sınıflandırmaları “Zenci”, “Renkli”, “Melez”, “Hispanik”, “Siyah” ve hatta “Beyaz” olarak değiştirildi. Popüler inanışın aksine, Kuzey Amerika yerlilerinin çoğu koyu tenliydi. Koyu tenli olmak Afrikalı olmakla ya da Afrika kökenli olmakla aynı şey değildir. Afrocentrism bir Avrupa yaratımıdır ve bir teoriden başka bir şey değildir.

Kuzey Amerika Yerlilerinin en yeni yeniden sınıflandırmalarından biri “Afrikalı-Amerikalı” dır. Bu terim 1988’de Rev. Jesse Jackson tarafından 4 başkasıyla birlikte icat edildi. 1988’den önce Afrikalı-Amerikalı diye bir şey yoktu.

Bugün sözde “Siyah” insanların büyükanne ve büyükbabalarının çoğu, ailelerindeki Afrikalıları veya Afrika kökenli olduklarını kesinlikle hatırlamıyorlardı. Aslında, büyüklerinin çoğu onlara Amerikan Kızılderilileri ve ailelerindeki aşiret bağlarından bahsetti ve anlatmaya devam ediyor. “Kökler” dizisi (kurgusal btw) Yerli halkı tarihten silip onlara yeni bir kimlik kazandırmada önemli bir araçtı.

Ben şahsen büyükannemin bana çocukken kesin bir şekilde “Afrikalı DEĞİL, kendine öyle demeyi kes. Biz Cherokee Kızılderilileri” dediğini hatırlıyorum. HER ZAMAN bunu söylerdi. Aslında, Twitter’da, sözde “Afrikalı-Amerikalılara” büyüklerinin kendilerine Afrikalı değil de Hintli olduklarını söylediklerini hatırlayıp hatırlamadıklarını soran bir anket oluşturuldu. Kelimenin tam anlamıyla binlerce sözde “Afrikalı-Amerikalı” evet dedi. Bir kız, büyükbabasının kendisine Chahta (Choctaw) Kızılderilisi dediği için nasıl tehdit edildiğini ve hapse atıldığını yorumladı, kimse ona inanmadı çünkü sapık saçları ile çok koyu renkliydi. Öğrenin, biz aslında tam kanlı bir Choctaw Kızılderilisiydik.

“Yerli Amerikalıların Yasal Soykırımı” üzerine 19 yorum

1. Antalya merkezden ben Emine. Merhaba herkese paylaşımın vallaha dikkat çekici, twitter da paylaştım 15-08-2020 05:25:04

2. Zonguldak merkezden ben gaye. Merhaba web sitesi vallaha çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 21-08-2020 08:00:59

3. Elazığ merkezden ben doruk. Merhaba herkese paylaşımınız vallaha billaha çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 23-08-2020 21:13:15

4. Bursa merkezden ben mehmet. Slm web siteniz yeminle hayran bıraktı, facebookta paylaştım 01-09-2020 10:05:55

5. Edirne merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar bu web sitesi süper ötesi çok güzel, facebookta paylaştım 09-09-2020 23:54:43

6. Kocaeli merkezden ben Gürbüz. Merhaba siteniz gerçekten mükemmel, twitter da paylaştım 10-09-2020 22:56:19

7. Tokat merkezden ben elif yılmaz. Selamın aleyküm web siteniz süper ötesi hoşuma gitti, saolun 14-09-2020 15:33:18

8. Bolu merkezden ben elif yılmaz. Mrb web siten inanılmaz hoşuma gitti, teşekkürler 02-10-2020 00:27:37

9. Düzce merkezden ben mehmet. Merhabalar paylaşımınız süper ötesi hayran edici, linkedinde paylaştım 04-10-2020 07:46:10

10. Şanlıurfa dan kimler var. Yerli Amerikalıların Yasal Soykırımı . Merhaba herkese paylaşımın süper ötesi çok hoşuma gitti, face de paylaştım , hatice – 182

11. Bu konu : ” Yerli Amerikalıların Yasal Soykırımı ” çok güzel. Mrb paylaşım süper ötesi güzel, teraziye tıkladım , doruk – 142

12. Bu konu : ” Yerli Amerikalıların Yasal Soykırımı ” çok güzel. merhaba arkadaşlar bu web sitesi harbiden hayran edici, sağolun , banu – 435

Yorum yapın