Kategoriler
Genel

Yolsuzluk ve yangın – u / wxsted tarafından harika bir yazı

Bu alt bölümdeki herkes gibi kayboluşlar ve cinayetler hakkında okumaktan zevk alıyorum, ancak alt bölüme taze bir şeyler getirebileceğimi düşündüm. İngilizce benim ana dilim değil ve uzun yazımlara alışkın değilim, bu yüzden bazı hatalar yaparsam özür dilerim ve düzeltmeleri kabul ederim.

Windsor Kulesi, İspanya'nın Madrid kentinin kalbinde yüksek katlı bir ofis binasıydı. 15 yıl önce, 12 Şubat 2005 Cumartesi gecesi, 21. katta bir yangın başladı. 2 gün sürecek ve İspanyol toplumunu şok edecekti. Çevredeki binalar tehlikedeydi ve önemli toplu taşıma hatları kesildi. Yüzlerce kişi evlerinden tahliye edildi ve 600 bine kadar insan etkilendi. Yangın, bir gökdelede hiç ateşle karşılaşmamış olan Madrid'in itfaiyecilerini protokollerini ve ekipmanlarını modernize edecekti. Ancak en önemlisi, müteakip soruşturma ve yargı cümleleri sayısız komplo teorisi besleyen birçok cevaplanmamış soru bıraktı. Faul bir oyun olmadığını ve yangının bir kaza olduğunu bildirmesine rağmen, kesin neden belirlenemedi.

ARKA FON

Bina, ülkedeki en önemli ulusal ve uluslararası şirketlerden bazılarının ofislerini barındırıyordu. Bunlar arasında Garrigues (ülkenin siyasi sağ kanadı ile derin bağları olan en büyük hukuk firması), İspanya Deloitte (dünyanın en büyük profesyonel hizmet şirketlerinden biri) veya Compareex'i (NATO ile sözleşmeli BT güvenlik şirketi) sayabiliriz. , AB ve İspanya Savunma Bakanlığı).

Yangından hemen önce, Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı Deloitte'den FG Valores şirketini denetledikleri belgelerini teslim etmesini talep etmişti. Savcı, şirketin ülkenin en büyük ikinci bankası ve Avrupa'nın en büyük bankalarından biri olan BBVA CEO'su Francisco González Rodríguez'in satışını araştırıyordu. Yangın başladığında 21. katın Deloitte ofislerini barındıran 20 kattan biri olduğunu belirtmek önemlidir.

Binayı yeni bina normatifine uygun hale getirmek için yenileme çalışmaları aylardır devam ediyordu. Buna yangından korunma da dahildi. Binada yangın ve duman dedektörleri vardı ve kısa bir süre önce testlerden geçen su fıskiyeleri kuruldu.

YANGIN GECESİ

16:00 (aprox) – Deloitte'nin yöneticisi Eva R.M, çalışmak için 21. kattaki ofisine gidiyor. O yer daha sonra yangının kaynağı olacaktı. Fazla mesai yapıyor ve akşam boyunca yerde çalışan tek kişi olduğunu iddia ediyorşüpheli olarak atıldıktan sonra onu birincil tanık yaptı.

Akşam belirlenmemiş saatEva kimliği belirsiz bir adam görür fotokopi makinesinin yanında. Onu hayatında hiç görmemişti, ancak şirketin başka bir bölümünün üyesi olduğunu varsayıyordu. Bu, polise ilk bildirimlerinde ortaya çıkıyor. Soruşturmanın raporlarının hiçbirinde bir daha bahsedilmiyor ve Deloitte varsayılan çalışanlarını asla tanımlamadı.

23:00 – Eva ofisini terk eder. Akşam boyunca, son 30 dakika gitmeden önce birkaç sigara içtiğini itiraf ediyor. Ofisinin kağıt kutusuna atmadan önce söndürdüğünü iddia ediyor. O sigara, ancak, yangının olası bir kaynağı olarak kabul edilir. Diğeri kısa devre olurdu, ofisinde de.

23:15 – Güvenlik odasındaki 21. kattaki yangın alarmý. Binayı devriye gezen güvenlik görevlisi yere gidiyor ve Eva’nın kapalı ofisinden çıkan duman ve alevler. İki patlama duyar ve anahtarı almak için güvenlik odasına geri döner.

23:21 – İtfaiyecilere acil durum çağrısı gelir. Muhafız, anahtarı almak için bodrum katına kadar geri gider ve başka bir muhafız ve bakım işçisinin yanı sıra, bir söndürücü ile söndürmek için ofise geri döner. Kapının kısmen engellendiğini ve o zaman küçük ateşi söndürememek için tamamen açılamadığını iddia ettiler. Çok fazla duman var ve nefes alamıyorlar, o yüzden gidiyorlar. Binanın tahliyesini emrediyorlar. Sigorta şirketleri daha sonra yangının o anda bir söndürücü ile söndürülebileceğini ve böylece ihmal için araştırıldığını iddia ediyorlar.

23: 30-1: 00 – İtfaiyeciler gelirken güvenlik görevlileriyle karşılaşırlar. Zemine geldiklerinde, perde duvar zaten kırılmış ve alevler önemli bir yüksekliğe sahiptir. Asma tavan düşer. Yangın kontrolden çıkmaya başlıyor ve fıskiyeler çalışmıyor gibi görünüyor.

Takviyeler gelir, ancak yangın güvenlik sistemi ile ilgili başka bir sorunla karşılaşırlar: kuru yükselticiler çalışmıyor olması gerektiği gibi ve hortumlar yeterli baskıya sahip değil. Bu aynı zamanda Madrid'de yüksek bir yükselişteki ilk yangındı ve itfaiyeciler hazırlıksızdı: zemine ulaşmak için yeterince yüksek vinçleri yoktu. Bir saat içinde, yangın 21. katı ve sonraki 4 katı tahrip ediyor.

1: 00-4: 00 – Bir avuç itfaiyeci binanın içindeki yaşamlarını riske attıktan ve yangın ilerledikçe binanın ciddi yapısal hasara sahip olduğu ve saat 1: 00'de terk edilmesi gerektiği açıklandı. Yangına karşı mücadele dış binalara ve komşu binaların çatılarına taşınır. İtfaiyeciler yangının ne kadar hızlı ilerlediğine ve mavi alevler onları yaptı yangın hızlandırıcıların varlığını düşünün. Sabahın erken saatlerinde belirlenmemiş bir anda, yangının esas olarak Doğu tarafını etkilemiş olmasına rağmen, Batı cephesi patladığında yangın kontrol altında görünüyordu.

4: 00-5: 00 (aprox) – Yakındaki üç farklı binadan üç farklı komşu kaydı 10., 14. ve 16. katlarda insanların gölgeleri ve ışıkları sırasıyla. En azından 16. kat Deloitte'ye aitti (diğerleri hakkında hiçbir şey bulamıyorum). İçerideki insanların varlığını uyarmak için 112 (bizim 911) adlı videolardan birini kaydeden çift ve daha sonra saat 05: 00'a kadar onları görmeye devam ettiklerini iddia etti. Binanın saatlerce terk edildiği ve elektriksiz olduğu sanılıyor. İtfaiyeciler bunların hiçbirinin içeride kalmamasını ve binanın sahipleri ile sigorta şirketi, tüm işçilerin saat 0: 00'da tahliye edilmesini sağladı.

Bir hafta sonra, bu görüntüler basına sızdı ve bir skandala neden oldu. Basın onları çağırdı Windsor hayaletleri. Hepimiz biliyoruz ki, böyle şeyler olduğunda, gölgeler ve hayaletler ve neyin görünmediği gibi birçok sahte video, ancak bu mecazi bir isimdi. Bilim polisi videoların manipüle edilmediğini belirledi ve binada kimliği belirsiz kişilerin varlığı üst katlar yandı. İtfaiyeciler yansıma olabileceğini öne sürdü, ancak bu reddedildi.

SONRASI

Daha sonra yangın tamamen elinden çıktı ve binadan aşağı inmeye başladı. Binanın bazı bölümleri 1000ºC'ye ulaştı. Yangının söndürülmesi 2 gün sürdü. Soruşturma tamamlandıktan sonra, kulenin tamamen yıkılması gerekiyordu.

Soruşturma, faul çalma yoktu ve ateşin kaynağının tesadüfi. Yangının hızına ve kesin sebebinin bilinmemesine rağmen (sigara? Kısa devre?), hızlandırıcı veya patlayıcı cihaz bulunamadı. İtfaiyecilerin kendi türünde bir yangına hazır olmadıklarından ve yangın güvenlik sistemlerinin başarısız olduğundan şüphe yoktur. Sigorta şirketleri yeni yangın güvenlik sisteminin testlerden geçtiğini iddia etti son zamanlarda itfaiyeciler yeterince hızlı hareket etmediler. İtfaiyeciler kendilerini yangın güvenlik sistemlerinin çalışmadığını iddia etti ve bu yüzden yangın elden hızlı çıktı. Bilgisayar ekipmanlarının, inşaattaki yanıcı malzemelerin ve mevcut binalarla aynı şekilde yangından korunmayı hesaba katmayan eski bir tasarımın bulunması, yangının hızını ve şiddetini de açıklayabilir. Hayaletlerle ilgili olarak, yargıç insanların ihtiyaç duymadıkları zaman binada kalma olasılığını kabul etti.ancak sözde bu insanları ateşe bağlayan hiçbir kanıt olmadığını belirtti.

Ancak yine de, komplo teorilerini ve görev sonuna kadar bıraktığım son bombayı besleyen, hala keşfedilmemiş birçok şey var.

Savunma Bakanlığı'nın gizli belgeleri: En başta bahsettiğim BT güvenlik şirketi Compareex'i hatırlıyor musunuz? Şirket, yangını araştıran sulh ceza mahkemesine (Juzgado de Instrucción nº28) yıkılan ofislerinden yanmaz kasa alma izni istedi. Mahkeme tarafından verilen yetki, kasanın Savunma Bakanlığı'nın gizli belgelerini içerdiğini belirtti. Bu kamuoyuna açıklandığında, hem Compareex hem de Bakanlık, belgelerin değil sözleşmelerin sınıflandırılmadığından ve şirketin Bakanlık, NATO ve AB ile yaptıkları sözleşmeler nedeniyle belirli güvenlik koşullarına sahip olduklarından emin olma konusunda hızlıydı.

Butrón (çıkış deliği) bodrum katında ve "gizli" kapıda: 22 Şubat, polis binanın geri kalanını araştırırken, bodrum katında içten yapılmış bir alçıpan duvarda bir delik buldular. Bina, diğer şeylerin yanı sıra yeraltı otoparkını paylaşan birçok ofis binasının bulunduğu büyük bir şehir bloğu olan AZCA kompleksinde yer aldı. Polis, sıska bir kişinin zorluklarla geçebileceğini ve deliğin diğer tarafta ne olduğunu görmek için açılmış olabileceğini belirledi. yanında ButrónWindsor'u AZCA yeraltı tesislerine bağlayan kullanılmayan bir “gizli” kapı, kilidi kırılmış olarak açık bulundu. Daha sonra itfaiyecilerin binaya başka bir giriş açmak için onu kırabileceği iddia edildi, ancak doğrulanmadı.

FG Valores denetiminin kayıp raporu: Yangın binayı tahrip etmesine ve belgelerin ve bilgisayarların çoğunun yanmasına rağmen, belgelerin büyük çoğunluğu kaybolmadı. Şirketlerin başka ofislerde veya bilişim veritabanlarında kopyaları vardı. Ama hangi önemli belgenin kopyaları olmadığını tahmin edebiliyor musunuz? Deloitte yangından günler sonra bu belgelerin 23. katta depolandığını ve maalesef bir kopyasının olmadığını doğruladı. Bu belgeler olmadan, FG Valores'in soruşturması durdu ve arşivlendi.

Şimdi, bu çözülmemiş sorular bile yangının kışkırtıldığı anlamına gelmez. Neden bazı kağıtları kaybetmek için binanın tamamını yakasın ki? Elbette, bunu yapmanın daha iyi yolları olmalı. Karşılaştırma ve Savunma sadece gizli belgeleri özel bir şirkete dağıtma konusundaki kıçlarını kurtarmaya çalışıyor olabilir ve ateşle hiç ilgili olmayabilir. Butrón ve kırık kapı teknik olarak birinin içeri girip çıktığını kanıtlamayın. İtfaiyeciler, AZCA kompleksinden başka bir giriş bulmaya çalışmış olabilir. Yangın sırasında birisinin içeri ve / veya dışarı çıkmak istediği teorize edilmiştir. Orada olmamaları gereken biri çünkü işçi olmadıkları için normal varlıkları ve girişleri kullanamayacaklar. Belki de “hayaletler” orada olmaması gereken insanlardı. O zaman bile, bu insanlar yangını kışkırtmış olmayabilirler. Belki de istedikleri belgeleri çalma veya alma şansını yakaladılar. Teoriler için çok fazla maybe var ve kanıt yok, bu yüzden muhtemelen bir kaza olarak kabul edildi.

Ancak, tüm bunları akılda tutarak, bomba geliyor.

KOMİSYON VILLAREJO

Jose Manuel Villarejo eski bir polis komiseri ve iş adamı. Daha sonraki yıllarda bir dizi davaya bağlı olduğu keşfedildi. yüksek rütbeli yolsuzluk skandalları. 80'lerde izinsiz kaldı ve daha sonra şirketlerini oluşturmak, para aklamak ve özel dedektif olarak çalışmaya başlamak için bağlantılarını kullandığına inanılıyor. Daha sonra kamu hizmetlerinden tamamen ayrılana kadar örtü ve istihbarat servisleri için çalıştı.

2010'larda bir tür özel gizli ajans yarattı. İşadamlarının, gazetecilerin, politikacıların ve hakimlerin gasp, rüşvet ve casusluğu. Tüm bunlar farklı işadamları ve üst düzey politikacılar tarafından işe alındığı için (iddia edilen İspanyol hükümeti dahil ve doğrudan polisin "gizli" bir bölümü ile işbirliği yapıyor). Temelde bazılarının “Devletin kanalizasyonları” olarak adlandırdığı şeyin yüzü haline geldi. Tüm işleri 2015 yılında halka açılmaya başladı ve 2017'den beri sayısız duruşmayı bekleyen kefaletsiz hapsedildi.

Hapisteyken, faaliyetleriyle ilgili birçok belge sızdırıldı ve ona yakın insanların, hapisten çıkmaları için ipleri çekmelerini sağlamak için uzlaşmacı bilgileri sızdırmaya çalıştığı şüphelerini artırdı. Bu sızıntılar öncelikle haber web sitesi tarafından yapılmıştır. moncloa.com, bu yazı için kaynaklarımdan biri.

Geçen yıl, moncloa.com, Villajero’nun ajansının BBVA bankası tarafından işe alındı 13 adede kadar casusluk sözleşmesi. Bu raporlar, yargıç Villarejo'nun BBVA tarafından yapılan sözleşmelerini araştıran talep etti. BBVA'nın Francisco González'in CEO olduğu banka olduğunu unutmayın. Ve raporlardan biri başarılı bir operasyondan bahsediyor “Denetim firması DEL belgesel izlerini ortadan kaldırmak”. Rapor yangından günler sonra hazırlandı. “W” başlıklı bir dosyada Villajero Windsor Towe yangınının tüm kamu bilgilerini sakladır.

KAYNAKLARI

Açık nedenlerle, kaynaklar İspanyolca'dır.

https://www.moncloa.com/misterios-incendio-windsor/

https://www.lavanguardia.com/local/madrid/20200212/473484726097/15-anos-incendio-windsor.html

https://cadenaser.com/ser/2020/03/18/tribunales/1584554933_162809.html

https://www.elconfidencialdigital.com/articulo/seguridad/incognitas-incendio-windsor-revelaciones-villarejo-butron-garaje-desconocido-fotocopiadora/20190212190935121650.html

https://www.lavanguardia.com/local/madrid/20200212/473484726097/15-anos-incendio-windsor.html

https://elpais.com/ccaa/2020/02/11/madrid/1581424711_895152.html

https://www.elmundo.es/madrid/2015/02/09/54d92c4de2704e286f8b456b.html

https://www.elmundo.es/madrid/2020/02/12/5e42f78ffc6c83f2098b45d9.html

https://elpais.com/diario/2005/04/30/espana/1114812022_850215.html

https://elpais.com/diario/2005/02/16/espana/1108508413_850215.html

https://www.abc.es/espana/madrid/abci-tres-cuatro-vigilantes-seguridad-windsor-declaran-durante-mas-cuatro-horas-ante-juez-200504210300-201979319830_noticia.html

“Yolsuzluk ve yangın – u / wxsted tarafından harika bir yazı” için 46 yanıt

Muş merkezden ben Gürbüz. Merhaba herkese web sitesi cidden ilgi uyandırıcı, teşekkürler 20-03-2020 12:27:20

Niğde merkezden ben Emine. Mrb bu web sitesi vallaha billaha çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 24-03-2020 02:03:39

Samsun merkezden ben Emine. Merhabalar sayfa yeminle iyi, sosyal medyada paylaştım 25-03-2020 06:37:14

Gümüşhane merkezden ben banu. Merhaba herkese sayfanız gerçekten çok güzel, saolun 25-03-2020 06:56:24

Kahramanmaraş merkezden ben mehmet. merhaba arkadaşlar siten vallaha billaha mükemmel, sosyal medyada paylaştım 31-03-2020 11:32:46

Bayburt merkezden ben gaye. Mrb paylaşımınız inanılmaz hoşuma gitti, tebrikler 14-04-2020 22:47:42

Ordu merkezden ben mehmet. selam arkadaşlar sayfan ciddiyim hayran bıraktı, saolun 15-04-2020 09:21:58

Samsun merkezden ben gaye. Mrb bu web sitesi vallaha çok güzel, sosyal medyada paylaştım 17-04-2020 14:58:05

Zonguldak merkezden ben mehmet. Selam herkese sayfan vallaha billaha çok güzel, facebookta paylaştım 22-04-2020 05:29:44

Siirt merkezden ben ali. Merhaba siteniz inanki hoşuma gitti, face de paylaştım 30-04-2020 19:17:52

Hatay merkezden ben gaye. Selamlar paylaşımın vallaha billaha çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım 04-05-2020 06:38:47

Rize merkezden ben elif yılmaz. Slm web sitesi inanılmaz çok iyi, sağolun 08-05-2020 04:55:46

Hatay merkezden ben Aylin. Merhaba herkese web siteniz harbiden çok güzel, sosyal medyada paylaştım 08-05-2020 13:12:04

Niğde merkezden ben ahmet. Selamın aleyküm web sitesi süper ötesi mükemmel, tebrikler 11-05-2020 14:44:29

Bartın merkezden ben gaye. Selam herkese paylaşımın süper ötesi güzel, sağolun 24-05-2020 17:45:32

Karaman merkezden ben elif yılmaz. Mrb bu web sitesi vallaha çok hoşuma gitti, şukuladım 31-05-2020 10:27:14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir