Yüz Maskeleri Seni Aptal Yapar

Buna harika bir örnek Mathes and Guest (1976) tarafından yapılan ve katılımcılara üniversite yemekhanesinin etrafında “mastürbasyon eğlencelidir” yazan bir tabela taşımaya ne kadar istekli olduklarını ve ne kadar ödeme yapmak zorunda kalacaklarını soran çalışmasından geliyor (bu 1976’da böyle bir şey yapmak utanç verici sayılırdı; bugünlerde muhtemelen size ders kredisi kazandıracak!). Sonuçlar, insanların maske taktıklarında işareti taşıma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve bunu yapmak için daha az paraya ihtiyaç duyduklarını gösterdi (ortalama olarak 48 dolara kıyasla 30 dolar).

Bu arada, Miller ve Rowold (1979), Cadılar Bayramı şekerlemelerine bir kase çikolata hediye ettiler ve her birine yalnızca iki tane almalarına izin verildiğini söylediler. Çocuklar izlenmediklerini düşündüklerinde kendilerine yardım ettiler. Maskesiz çocuklar kuralı çiğnedi ve maskeli çocuklar için bu oran% 62 iken, zamanın% 37’si daha fazla çikolata içiyor. Yazarlar, maskelerin “davranış üzerinde daha düşük kısıtlamalara yol açtığı” sonucuna varmışlardır.

Etki benzer şekilde çevrimiçi olarak da bulunmuştur: çevrimiçi disinhibisyon etkisi, insanların çevrimiçi ortamda anonim olduklarında anti sosyal olarak hareket etme eğilimini ifade eder (Suler, 2004). Kendisine Anonim diyen ve sembolü olarak bir maske kullanan kötü şöhretli bir trol hareketi bile var.

Maske takmanın engelleyici etkileri, psikologlar tarafından, süperegonun kontrol mekanizmalarının askıya alınması ve bilinçaltı dürtülerin devreye girmesine izin verilmesi şeklinde tanımlanır. Saigre (1989), bilinçli savunma sistemlerini ‘kısa yollu’ maskelediğini ve daha ilkel bir duruma ‘kitlesel gerilemeyi’ teşvik ettiğini yazdı; Castle (1986), on sekizinci yüzyıl maskeli balolarının, maske takanların bastırılmış hazcı ve cinsel dürtülerini serbest bırakmalarına izin verdiğini yazdı; ve Caillois (1962) benzer şekilde, “ahlaksızlıklar, itişip kakışmalar, kışkırtıcı kahkahalar, çıplak göğüsler, soytarıları taklit etme, isyan, ziyafet ve aşırı konuşma, gürültü ve hareket için kalıcı bir kışkırtma” dahil libidinal faaliyetleri içeren Avrupa maskeli karnavalları hakkında yazdı. 12. yüzyılda, Papa III. Innocent, ahlaksızlığa karşı verdiği mücadelenin bir parçası olarak maskeleri yasakladı; ve 1845’te, çiftçiler ev sahiplerine saldırmak için maske taktıktan sonra, New York Eyaleti ikiden fazla kişinin halka açık yerlerde maske takmasını yasadışı hale getirdi.

https://thecritic.co.uk/face-masks-make-you-stupid/

“Yüz Maskeleri Seni Aptal Yapar” üzerine 8 yorum

1. Gümüşhane merkezden ben Aylin. Merhaba web sitesi süper ötesi dikkatimi çekti, tebrikler 19-09-2020 03:20:16

2. Şırnak merkezden ben mehmet. Merhabalar sayfanız ciddiyim hayran bıraktı, tebrikler 19-09-2020 05:50:14

3. Bu konu : ” Yüz Maskeleri Seni Aptal Yapar ” çok güzel. Selam paylaşım vallaha billaha mükemmel, şukuladım , gaye – 444

Yorum yapın