Zoom Komplosu

Sessiz Düğmesi

“Sessizsiniz”, pratik olarak yılın 2020 sözüdür. Bu katıldığınız bir toplantıda kaç kez oldu? İnsanlar düşünce zincirlerini kaybederler, kendilerini sustururlar ve muhtemelen kendilerini ikinci kez tahmin ederler ve gerçekten söylemek istediklerini söylemezler. Sessiz düğmesi size bir şekilde ön sansür uygular.

Açıkça sosyalleşmek neredeyse imkansızdır çünkü 1) gariptir ve 2) söylediğiniz her şey size karşı kullanılabilir ve kullanılabilir. Artık bir arkadaşınızla yemek masasına özel olarak oturamazsınız. İş arkadaşınızı eskisi gibi özel bir konuşma için kenara çekemezsiniz. Eğer bir öğretmenseniz, artık ebeveynler tarafından sürekli gözlemleniyorsunuz. Söylediğiniz her şey akranlarınız tarafından yakından gözlemlenir ve not edilir.

Sadece kesinlikle gerekli olduğunda konuşmayı öğrenirsiniz ve o zaman bile bu çok sinir bozucudur.

Zoom, hepimizi doğal olarak sessiz olmaya ve doğal ifadeden korkmaya eğitiyor.

Çoklu Kimlikler

Zoom ile ilgili ürpertici şey, gerçekten bir gösteri sunabilmenizdir. Bir fincanda votka içebilirsin ve kimse bilmez. Pantolon giymene bile gerek yok. Çoğu zaman yüzünü gizleyebilirsin. Hatta sahte bir arka plan koyabilir veya evinizin yalnızca temiz bölümünü gösterebilirsiniz.

Dünyaya sadece bir yönünü göstermeyi öğrenirsin … bu arada …

Özel hayatın ihlali

Her an birinin o boş votka şişesini görebileceğini fark etti. Ya da yaşadığın gerçek yaşam tarzı. İş ve ev arasındaki sınırlar aşılmıştır ve sınır yoktur.

Bu mahremiyet istilasına alışırsınız – evinizde davetsiz insanların olması, hayatınızın mahrem ve bazen utanç verici ayrıntılarını, çaresizce saklamaya çalıştığınız şeyleri görmeye. Genellikle başarılıdır, ancak her zaman değil.

Sefalet ve Korku

Çok sayıda Zoom toplantısına katılan herkes için durum perişan olur. Sonuçta, basit teknoloji canlı etkileşimlerin yerini alamaz. Nüansları özlüyorsun. Artık iş arkadaşlarınızı veya öğrencilerinizi gerçek hayatta bile tanıyamayabilirsiniz. Nadiren gülümseyebilirsiniz ve nadiren bir gülümseme görebilirsiniz.

Bir fıkra anlatabilirsin ama herkesin sesi kapatılır, bu yüzden gülüp gülmediklerinden emin olamazsın.

Zorunlu, izlenen görüşmelerle ara odalarına girebilirsiniz.

Ama her zaman aklınızın bir köşesinde kaydedilebileceğinizi hatırlarsınız ve muhtemelen hiç kimsenin sizi bu kayıtlardan haberdar etmesi gerekmez.

Ayrıca, sessize alma düğmenizin yanlış zamanda açılıp kapanacağından da her zaman endişeleniyorsunuz. Veya videonuz açılabilir. Bazen bir Yakınlaştırma toplantısından çıkış yaptığınızdan emin olmak için iki, üç kez kontrol edersiniz.

Bir arkadaşınızın veya iş arkadaşınızın başına utanç verici bir şey olduğunda gülersiniz, ancak her an bunun size olabileceğini anlarsınız.

Mutsuzsunuz ve insan olmaktan, başkalarına insani niteliklerinizi göstermekten korkuyorsunuz.

Komplo

Bu Yakınlaştırma toplantıları daha da yoğunlaşacak ve hayatımızın temelini oluşturacaklar. Bir daha asla aynı şekilde sosyalleşmeyecek, öğrenmeyecek veya etkileşimde bulunmayacağız.

Yavaş yavaş bir ekranla bütünleşerek, zamanla ekranla bütünleşerek kendimizin sessiz bir versiyonu olacağız ve haline geleceğiz.

Yine de bu sadece başlangıç. Bu sadece hazırlık. Her zaman telefonda olmamız yeterince kötüydü, ama molalar aldık.

Şimdi, o ekran her zaman açık, sürekli izliyor.

1984’teki telesekreterler gibidir:

“Hiç uyumayan kulağı olan telesekreteri düşündü. Seni gece gündüz gözetleyebilirlerdi, ama kafanı tutarsan yine de onları alt edebilirsin. her halükârda gerçekler gizli tutulamazdı.Soruşturma yoluyla izlenebilirlerdi, işkenceyle sizden çıkarılabilirlerdi ama eğer amaç hayatta kalmak değil, insan kalmaksa Sonuçta ne fark yarattı? Duygularınızı değiştiremezlerdi; bu nedenle, isteseniz bile onları değiştiremezsiniz. Yaptığınız, söylediğiniz veya düşündüğünüz her şeyi en ince ayrıntısına kadar açığa çıkarabilirler; ama işleyişi sizin için bile gizemli olan iç kalp zaptedilemez kaldı. “

En azından hala düşüncelerimiz var … şimdilik.

“Zoom Komplosu” üzerine 14 yorum

1. Bitlis dan kimler var. Zoom Komplosu . selam arkadaşlar sayfan yeminle dikkat çekici, twitter da paylaştım , elif yılmaz – 5

2. Kırıkkale dan kimler var. Zoom Komplosu . merhaba arkadaşlar siten inan ki dikkat çekici, sağolun , hatice – 143

3. Bu konu : ” Zoom Komplosu ” çok güzel. Merhaba herkese siteniz vallaha hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım , Hasan – 386

4. Bu konu : ” Zoom Komplosu ” çok güzel. Merhaba herkese paylaşım inanılmaz güzel, sosyal medyada paylaştım , ali – 273

5. Erzurum dan kimler var. Zoom Komplosu . Merhaba paylaşımın vallaha iyi, face de paylaştım , ali – 221

6. Ankara merkezden ben gaye. Merhaba paylaşımın inanılmaz hayran edici, sosyal medyada paylaştım 11-01-2021 18:54:06

7. Çankırı merkezden ben hatice. Selamlar paylaşımınız ciddiyim dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 20-01-2021 17:13:15

8. Bu konu : ” Zoom Komplosu ” çok güzel. Merhaba sayfanız harbiden dikkatimi çekti, teşekkürler , ahmet – 117

9. Elazığ merkezden ben mehmet. selamun aleyküm paylaşımın ciddiyim dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 10-02-2021 21:51:09

10. Niğde merkezden ben Hasan. Selamın aleyküm web siteniz süper ötesi mükemmel, sosyal medyada paylaştım 11-02-2021 11:49:56

11. Sivas dan kimler var. Zoom Komplosu . Merhabalar web sitesi inanılmaz çok güzel, sosyal medyada paylaştım , doruk – 361

12. Tekirdağ merkezden ben mehmet. Selamın aleyküm siteniz gerçekten dikkat çekici, twitter da paylaştım 02-03-2021 13:16:36

Yorum yapın

Lütfen Paylaşın !

close-link